Pro přeshraniční případy týkající se výživného jsou pravidla EU pro určení příslušnosti stanovena v nařízení o výživném, zatímco rozhodné právo ve věcech výživného upravuje Haagský protokol o výživném z roku 2007. Kromě toho se na situace týkající se států mimo EU (jako je Ukrajina) vztahuje Haagská úmluva o vymáhání výživného na děti z roku 2007.
Příslušnost
Příslušnost ve věcech výživného v EU je stanovena na základě nařízení o výživném. Pravidla pro určení příslušnosti stanovená v nařízení o výživném jsou obecně určena k ochraně zájmů oprávněného z výživného, který je považován za slabší stranu. Článek 3 nařízení stanoví, že příslušnost může být obvykle založena buď na i) místě obvyklého pobytu osoby povinné platit výživné nebo osoby požadující výživné [1], nebo ii) na soudu, který je příslušný ve věcech týkajících se osobního stavu osoby (například určení rodičovství dítěte) nebo rodičovské zodpovědnosti (například právo péče o dítě nebo právo na styk s dítětem), souvisí-li záležitost vztahující se k vyživovacím povinnostem s tímto řízením. V důsledku toho musí být mezinárodní příslušnost soudu členského státu EU, pokud jde o pohledávky na výživném pro dítě vysídlené z Ukrajiny, rozhodnuta případ od případu.
Pro lepší pochopení toho, jak uplatňovat nařízení o výživném, je užitečným nástrojem praktická příručka, která je k dispozici zde.
Haagská úmluva o vymáhání výživného na děti z roku 2007 se vztahuje na přeshraniční případy týkající se členského státu EU a třetí země, která je smluvním státem úmluvy. Úmluva vstoupila pro Ukrajinu v platnost dne 1. listopadu 2013 a všechny členské státy EU jsou smluvními stranami úmluvy (HCCH | #38 – Tabulka stavu).
Rozhodné právo
Právo rozhodné pro věci výživného upravuje Haagský protokol o výživném z roku 2007. Protokol vstoupil pro Ukrajinu v platnost dne 1. prosince 2022 a použije se na všechny členské státy EU s výjimkou Dánska (HCCH | #39 – Tabulka stavu).
Obecné pravidlo rozhodného práva je stanoveno v čl. 3 odst. 1 a stanoví, že vyživovací povinnosti se řídí právem státu, v němž má osoba žádající o výživné místo obvyklého pobytu. V čl. 3 odst. 2 se dále upřesňuje, že v případě změny místa obvyklého pobytu této osoby se použije právo státu nového místa obvyklého pobytu od okamžiku, kdy ke změně dojde.
V důsledku toho by se podle článku 3 mělo na děti, které mají stále místo obvyklého pobytu na Ukrajině, vztahovat ukrajinské právo. Aby bylo možné použít čl. 3 odst. 2, mělo by dojít ke změně místa obvyklého pobytu dítěte.
Uznání a výkon
Pokud jde o uznávání a výkon rozhodnutí o výživném vydaných na Ukrajině v EU, relevantní jsou ustanovení Haagské úmluvy o vymáhání výživného na děti z roku 2007. Základ pro uznání a výkon je stanoven v článku 20 úmluvy.
Haagská úmluva o vymáhání výživného na děti z roku 2007 se použije i v případech, kdy je třeba na Ukrajině uznat a vykonat rozhodnutí soudů EU. Je třeba poznamenat, že pokud se na Ukrajině žádá o uznání a výkon rozhodnutí vydaného soudem členského státu EU, nemusí být takové rozhodnutí uznáno a nemusí být vykonatelné v případě, že soud původu založil svou příslušnost na základě příslušnosti, která není uvedena v článku 20 Haagské úmluvy z roku 2007 (např. podpůrná příslušnost a forum necessitatis).
Návrh na uznání nebo výkon rozhodnutí o výživném lze podat buď přímo soudu nebo příslušným orgánům s jurisdikcí dožádaného státu, nebo nepřímo prostřednictvím ústředního orgánu státu, v němž má osoba navrhující výživné bydliště.
Pro lepší pochopení toho, jak uplatňovat nařízení o výživném, je užitečným nástrojem praktická příručka, která je k dispozici zde.
Spolupráce mezi ústředními orgány
Ústřední orgány hrají důležitou úlohu při přeshraničním vymáhání výživného. Jejich konkrétní funkce jsou uvedeny v článku 51 nařízení o výživném a v článku 6 Haagské úmluvy o vymáhání výživného na děti z roku 2007.
Ústřední orgány mohou být nápomocny při podávání návrhů na uznání, prohlášení vykonatelnosti nebo výkonu vydaného rozhodnutí o výživném, jakož i při vyřizování návrhů na vydání nového rozhodnutí a změnu stávajícího rozhodnutí o výživném. Kromě toho mohou pomoci nalézt osobu, od níž je výživné požadováno, a získat příslušné informace o příjmech a finanční situaci této osoby nebo poskytnout jinou potřebnou pomoc v oblastech své působnosti.
Pro lepší pochopení toho, jak uplatňovat nařízení o výživném, je užitečným nástrojem praktická příručka, která je k dispozici zde. Pokyny, jak vyplnit formuláře návrhu podle nařízení o výživném, jsou k dispozici zde.
Kontaktní údaje ústředních orgánů jsou k dispozici níže:
Jak může být nápomocna Evropská soudní síť pro občanské a obchodní věci?
Evropská soudní síť pro občanské a obchodní věci poskytuje podporu při provádění nástrojů EU v oblasti civilního soudnictví v každodenní právní praxi. Kromě ústředního orgánu se můžete obrátit na kontaktní místo Evropské soudní sítě ve svém členském státě, které vám pomůže s konkrétním problémem v přeshraničním případě. Vaše kontaktní místo se může například dotázat na aktuální stav žádosti, zprostředkovat kontakt mezi dvěma soudy nebo nalézt kontaktní údaje příslušného orgánu v jiném členském státě EU.
Více informací o Evropské soudní síti a o tom, jak může pomoci.
Jak najdu své vnitrostátní kontaktní místo?
Užitečné odkazy
- Informace o ukrajinském právu
- Otázky a odpovědi týkající se výživného na Ukrajině
(272 Kb)
- Obecné informace o nařízení o výživném a informace o právních předpisech členských států
- Praktické pokyny k uplatňování nařízení o výživném a k vyplňování příslušných formulářů
- Vysvětlující zpráva k Haagské úmluvě o vymáhání výživného na děti z roku 2007
- Vysvětlující zpráva k Haagskému protokolu o vyživovacích povinnostech z roku 2007
- Ústřední orgány:
- Otázky a odpovědi týkající se výživného na Ukrajině
[[1] Pokud jde o výklad pojmu „místo obvyklého pobytu“ v souvislosti s věcmi výživného, viz například rozsudek SDEU ve věci C-644/20. Další informace naleznete také v praktické příručce k uplatňování nařízení o výživném.
Tyto stránky spravuje Evropská komise. Informace na této stránce nemusí nezbytně vyjadřovat oficiální stanovisko Evropské komise. Komise neodpovídá ani neručí za informace nebo údaje, které tento dokument obsahuje či na které odkazuje. Pokud jde o předpisy v oblasti autorských práv pro webové stránky EU, viz právní upozornění.